“ГРАДЪТ НА МОТОРИТЕ” ДЕТРОЙТ Е ВЪВ ФИНАНСОВ КОЛАПС
В миналото Детройт беше най-големият машиностроителен американски град, но днес стигна до банкрута. Тази седмица в “града на моторите”, чийто дълг надхвърли 14 милиарда долара, беше въведено външно антикризисно управление. Разореният мегаполис беше предаден в ръцете на Кевин Ор, който е юрист на компанията Jones Day. Ор не е чужд на жителите на Детройт; той участва в реструктурирането на бизнеса на Chrysler, след като фалира. Ор помогна Chrysler да се изправи на крака и спечели от тази сделка повече от един миллион доллара.
Главната задача на юриста е да не допусне в града да се извърши процедурата на банкрутирането. В противен случай Детройт може да се превърне в първия фалирал град в историята на САЩ. Ор обеща да не се стигне до такъв сценарий. Юристът получи 12-16 месеца за да оправи финансовите дела в града.
Събитията в някогашния автомобилен център на САЩ се развиват все по-лошо. Специална комисия през февруари посочи, че бюджетният дефицит в града е 327 милиона долара, а общият му дълг надхвърля 14 милиарда долара. Комисията постанови, че в момента Детройт се намира във финансова катастрофа, от която днешният кмет не може да го извади. С изводите на комисията се съгласи и Рик Снайдер, губернатор на щата Мичигън, към който се отнася Детройт. Така градът се нарежда до градовете Понтиак, Флинт, Екърс, Алън Парк и Бентън Харбър, чиито власти по-рано въведоха антикризисното управление.
Финансовото положение на Детройт започна да се влошава от средата на миналия век. През 50-те години той беше един от петте най-големи градове на САЩ, в който живееха повече от 1,8 милиона души; Детройт беше най-бурноразвиващият се и най-богатият град в Северна Америка. Концерните Ford и Chrysler осигуряваха с работни места града, тук работеха и заводите на братята Додж и Пакард. Първите автомагистрали и транспортни възли се появиха в този промишлен град. Могъществото на Детройт беше загубено заради правителствената програма, която целеше заселването на чернокожи в центъра на града. През 1950 г. започна постепенно намаляване на потока от квалифицирани работници, инженерии, лекари, дребни бизнесмени, банкери и представители на средната класса. Жителите на Детройт продаваха домовете си и заминаваха. Градът се изпълни с безработни, които съществуваха за сметка на помощите от държавата. Това постави началото на финансовите проблеми в мегаполиса.
Следващият удар беше нефтената криза през 1973 г., в резултат на която американските автомобилостроители понесоха големи загуби. Много автомобилни компании фалираха, заводи бяха закрити. От този момент Детройт, голяма част от жителите на който вече не можеха да си плащат данъците, бавно започна да потъва в дългове.
В последните години населението на града се сви до 700 хиляди. Днес градът прилича на огромно гето с увеличаваща се престъпност. Тук, както преди се намира щаб-квартирата на General Motors, а в предградията – управленията на Ford Motor Company и Chrysler. Повече от една трета от официалното население живее под границата на бедността. Безработицата е 18,2%, при средно ниво за страната – 7,7%.
Дали Кевин Ор ще вдигне икономиката на Детройт на крака, ще покаже времето. Но вече има недоверие към него от страна на административните органи и профсъюзите, които се опасяват, че приоритетът на Ор не е дребният бизнес, който традиционно осигурява повечето работни места в Детройт, а големите финансови институти и банките.