„ОРЕХИТЕ: ПРАЗНИКЪТ НА МОЗЪКА“ – ЕДНА КНИГА ЗА УНИКАЛНИТЕ СВОЙСТВА НА ОРЕХИТЕ
Зелените орехи съдържат витамините С, B1, B2, PP, каротин, хинони, ситостерини (фитостерини), дъбилни вещества, йод, белтък, органични киселини, полиненаситени мастни киселини (линолева, линоленова, олеинова, палмитинова и др.), флавоноиди, целулоза, желени соли, кобалт, калий, калций, магнезий, фосфор, ефирно масло, алкалоида югладин.
Зелените орехи се събират в края на май началото на юни, в това време ядрото още не е втвърдено и се намира в състоянието на т.нар млечна зрялост, а черупките още не са се сформирали в твърда обвивка, те са меки, лесно се режат с нож и съдържат много сок. Зеленият околоплодник е нежен и сочен, не се отделя от черупката. Незрялата кора и незрялото ядро и сокът от зеления орех са витаминен концентрат.
Той е истински извор на витамин С (3-4%), който укрепва имунитета, витамин Р заздравява капилярите и се използва при различни кръвотечения, той помага витамин С да се задържи в организма.
Зеленият орех съдържа още витамините В1, В2, В3, В8 (инозит), Е, РР.
Сокът на зеления орех е концентрат от органичен йод, който дава мощно подхранване на щитовидната жлеза, подобрява работата на мозъка и паметта.
Зелената кожица на зеления орех е също ценно лекарствено вещество. Сокът и настойката от нея в народната медицина се употребяват при преумора и мускулна слабост. Смес с мед и сок от зелените кори се използва като кръвоочистващо, противоязвено и антитуморно средство.
Смес от счукани зелени орехи с мед укрепва имунитета.
Прах, приготвен от сушени околоплодници на зелените орехи спира кръвотечения от носа и помага в заздравяването на рани на кожата.
Сокът на зеления орех действа погубващо върху чревните и чернодробните паразити, активен е в борбата с хроничните гъбични поражения и вирусни инфекции.
Народни лечители твърдят, че ядки от зелени орехи, смесени с мед лекуват кожни заболявания, белодробни кисти и зъбобол.
Спиртна настойка, приготвена от околоплодниците на зелени орехи е ефективна при: миома на матката, киста на яйчниците, възли на щитовидната жлеза, колити, катар на стомаха, болки в бъбреците и пикочната система, полипи в правото черво, дизентерия, нарушена обмяна на веществата, левкемия, склероза на съдовете на мозъка и сърцето, туберкулоза, болести на черния дроб, болки в червата и стомаха, глисти, хипертония, анемия, онкология, гломерулонефрит, тромбофлебит.
Отвара от зелените преградки на незрели орехи са полезни при гнойни пъпки, лишеи, екземи, кожна туберкулоза.
Сладко, сварено от корите на зелени орехи оказва положително въздействие при възпалителни процеси в бъбреците, включително при хроничен нефрит и хроничен пиелонефрит. Това сладко е полезно също за жени при маточна фиброма.
Маслена настойка от зелени орехи се препоръчва за външна употреба при косопад, варикозно разширение на вените, измръзвания. Вътрешно може да се употребява при болести на бъбреците и нервната система.
Спиртна или медна настойка от зелени орехи е полезна: в пубертета, в менопаузата, при гастрит и язва на стомаха, в стресови ситуации, за отказване от вредни навици, при депресии, при авитаминози, при нервност и раздразнителност, при колит, затлъстяване, мастопатия, безплодие, при възпаления на ушите, болести на костите, на лимфната система, йододефицит, болести на кръвта, гуша, паразитоза, болести на мозъка, при повишен холестерин, женски болести, при лошо храносмилане, при слаб имунитет, при хормонални нарушения.
Спиртната настойка от зелен орех е полезна при диабет тип две.
Околоплодниците на орехите, отварите и настойките се използват като профилактика на кариеса.
Редовнат употреба на неузрели орехови ядки с мед – по 50-100 грама, е отлично подмладяващо средство.