ПРЕДИ 50 ГОДИНИ ЧОВЕЧЕСТВОТО БЕШЕ НА ПРАГА НА ЯДРЕНОТО САМОУНИЩОЖЕНИЕ
50 години от Карибската криза
През октомври 1962 г. САЩ изпраща ултиматум до Съветския съюз: или изтегляте ракетите си от Куба, или Островът на Свободата ще бъде блокиран. Светът се оказва пред ядрена война и се вцепенява от ужас. Никога преди това заплахата за планетата не е толкова силна. За щастие Джон Кенеди и Никита Хрушчов проявяват добра воля и спасяват света от ядрена катастрофа.
Преди това Америка, която е разположила ядрено оръжие във Великобритания, Италия, Северна Канада и Гренландия, разполага 35 ракети и в Турция, което е изтълкувано от Съветския съюз като заплаха от унищожение на европейската част на страната. Руснаците решават да разположат ракетен комплекс край бреговете на САЩ. Още през 1959 г. след победата на кубинската революция съществуват такива идеи, тъй като американците устройват постоянни провокации срещу острова на Свободата (десанта на наемниците на Плайя-Хирон, изпращането на самолети шпиони, увеличаването на силите в Гуантанамо, опитите за покушение срещу Фидел Кастро). Хрушчов предлага на Кастро да изпрати в страната контингент съветски войски и ядрено оръжие – ракетите Р-12 и Р-14, които само за 20 минути могат да унищожат Щатите…
Кенеди обявява началото на военноморска блокада на Куба на 24 октомври 1962 г. САЩ изпращат 180 кораба да патрулират в Атлантика.
Хрушчов заявява, че смята блокадата на Куба за незаконна. Четири Р-12 със среден радиус на действие са напълно готови за изстрелване. На 14 октомври ги фотографира американски самолет. Към Куба тръгват четири кораба с Р-14 и 68 ядрени бойни глави. Решенията за изпращането на ракетите издава лично Хрушчов.
Според някои информации Кенеди бил готов да бомбардира Съветския съюз, но след като вижда съветските ракети на 180 км от Флорида, издава разпореждане да се използва оръжие само по негова заповед. Кенеди привежда въоръжените сили в най-високата бойна готовност – – DEFCON-2, което се случва за пръв и последен път в историята на САЩ. В Съветския съюз отменят уволнението на войниците и привеждат в повишена бойна готовност войските на Варшавския договор. Кастро подтиква Хрушчов към решителни действия.
Срещу САЩ руснаците изпращат четири подводници (“Фокстрот” според класификацията на НАТО), всяка с по 22 торпеда; задачата им е да прикриват транспортните кораби. Хрушчов пише на Кенеди: “С блокадата си вие тласкате света към ракетно-ядрена война. Ако не прекратите пиратството, капитаните на нашите кораби ще вземат мерки за сигурност…”
На 27 октомври съдбата на човечеството виси на косъм.
Според разказ на офицер от екипажа подводницата Б-59 била бомбардирана от есминец на САЩ в Саргасово море. Б-59 можела да унищожи есминеца с торпедо с ядрена бойна глава, но благодарение на разногласията в екипажа торпедото не било изстреляно. Трима старши офицери от екипажа казали “да”, но един бил против. Това е капитан втори ранг Василий Архипов. Според някои изследователи именно на него светът дължи спасението си през 1962 г. Разрешението за използването на обикновено оръжие по това време издава командващият ВМС, за използването на ядрено – министърът на отбраната. Шифърът на ключа за торпедния апарат знае само командирът на подводницата. Апаратурата за управлението на ракетите включва специално ключе, което командирът носи на връв на шията си. При военна заплаха подводницата е задължена да изплува и да чака заповед по радио Москва. По време на атаката на есминеца това е невъзможно да се случи.
В тези напрегнати есенни дни и нощи контактите между Хрушчов и Кенеди не престават. Двамата лидери си разменят ултимативни заявления, но търсят начини за мирно разрешаване на конфликта. Постепенно САЩ и Съветският съюз започват преговори. Руснаците извеждат ракетите си от Куба, американците свалят блокадата и се задължават да прекратят опитите за насилствено сваляне на Кастро. Хрушчов иска от Америка да изведе ракетите си от Турция, но това не се случва.
Стратегическите оръжия на Съветския съюз и САЩ в навечерието на Карибската криза
Съветският съюз разполага с:
– ракетите – Р-7 – 4, Р-12 – 20, Р-16 – 25, Р-21 – 40;
– стратегическите бомбардировачи: ЗМ и м4 – 100, Ту-16 – 1000
– атомни подводници – 25
– всичко ядрени бойни глави – около 300.
Щатите притежават:
– ракетите: “Atlas” – 144, “Titan-1” – 62, Jupiter – 105]
– стратегическите бомбардировачи: В-52 и В-36 – повече от 800, В-47 – повече от 2000, В-58 – 47;
– атомни подводници – 8;
– ударни самолетоносачи – 11;
– всичко ядрени бойни глави – повече от 6000.